Co je to "black crush"?

Výsledek kalibrace

Znáte pojem „black_crash“? Obvykle se používá v souvislosti s obrazem, kde dochází k velké chybovosti při vykreslování tmavých odstínů šedi. Tento problém je v TV nejvíce patrný u tmavého obsahu, kde se černá slévá dohromady a veškeré podstatné detaily zmizí nenávratně pryč. Existuje několik způsobů, jak tento problém řešit, ale pouze jedno je asi to správné a stálé řešení.


1) Zvýšení jasu

-jednoduché a velmi efektivní řešení, ale pozor, je to dost krátkodobé. To, co funguje na jednu scénu, bohužel nefunguje na scénu jinou, takže by se s jasem muselo stále hýbat, což není zrovna ideální. Nehledě na to, že s vyšší úrovní jasu se de facto ztrácí i úroveň černé barvy.


2) Změna hodnoty u gamma
-to je velmi dobrý prostředek na zvýšení jasu, nicméně i ten může mít velmi neblahý efekt a sice ten, že při jejím zvýšení se obraz zesvětlí a díky tomu ztrácíme úroveň černé barvy a při jejím snížení se obraz zas ztmaví, což je přesně to, co nechceme. Jedná se tedy o velmi dobrý nástroj pro zesvětlení obrazu pokud je nastaven správně.


3) Vícebodové vyvážení bílé barvy s korekcí gamma
-toto je zřejmě ten nejúčinnější nástroj na řešení tohoto problému. Díky vícebodovému systému kalibrace bílé barvy jsme schopni u odstínu šedi na konkrétním místě udělat korekci gamma de facto až na 20 bodech. Tato korekce se provádí podle měření v určitých místech odstínu šedi, kde obraz buď zesvětlíme nebo ztmavíme nastavením hodnot u RGB. Výsledný obraz tak přesně optimalizujeme na konkrétní nastavenou gamma křivku (2.2 nebo 2.4), kterou můžeme ješte dle potřeby doladit pro co nejlepší výsledek.

← Zpět

Přijedeme za Vámi

Napište nám nebo volejte.
Naše služby nabízíme na celém území Česka a Slovenska.

Přijedeme za Vámi.

  • +420 602 735 031
  • ( nick: Riddle )

Máte na nás dotaz?
Potřebujete poradit?

Pro optimální nastavení obrazu
používáme profesionální kalibrační technologie


X-Rite 1
Light Illusion 1
AUDIO-VISUAL TECHNOLOGY 1
FancyTV 1
Lumagen Inc. 1
Portrait Displays 1
Professional Video Alliance (PVA) 1
Klein Instruments corp. 1
Murideo SIX-G a SIX-A (4K UHD & HDR generátor a analyzátor signálu) 1
Jeti 1