Jak vidíme barvy: Cesta k dokonalým barvám na displejích

Reprodukce barev na displejích je jedním z nejdůležitějších prvků moderní zobrazovací technologie. Přestože se může zdát, že dokonalé barvy jsou otázkou přesného měření, ve skutečnosti jde o mnohem komplexnější problém zahrnující lidské vnímání a technologické rozdíly. Jak tedy funguje měření barev a co ovlivňuje jejich přesnost?

Barva jako subjektivní vjem

Barva není fyzikální veličinou, ale subjektivním vjemem, který vzniká v lidském oku a mozku. To znamená, že naše vnímání barev se může lišit nejen mezi jednotlivci, ale také v závislosti na světelných podmínkách, prostředí a technologii, kterou sledujeme.

Kolorimetrické standardy a historie měření barev

Měření barev vychází z modelů lidského vnímání, přičemž klíčovou roli hraje standard CIE 1931, který definuje tzv. "color-matching functions" (funkce sladění barev). Tyto funkce vznikly díky experimentům z počátku 20. století, kdy Wright a Guild zkoumali, jak lidé vnímají různé kombinace světla. Výsledkem byl matematický model, který umožňuje kvantifikovat barvy.

Novější standard CIE 170:2015 dále rozšiřuje tyto modely, aby lépe odpovídaly reálnému vnímání. Přesto i tyto standardy pracují s ideálním "průměrným pozorovatelem", což nemusí vždy odpovídat individuálním rozdílům v lidském vnímání.

Výzvy v reprodukci barev na displejích

Displeje s různými technologiemi (např. LCD, OLED) mají odlišné vlastnosti reprodukce barev. I když jsou použity přesné měřicí přístroje, jako jsou spektrometry nebo kolorimetry, výsledné barvy se mohou lišit. Hlavními faktory ovlivňujícími reprodukci barev jsou:

  1. Technologie displeje: Různé typy displejů mají odlišné vlastnosti v reprodukci barev.
  2. Podmínky sledování: Jas, okolní světlo a prostředí ovlivňují, jak barvy vnímáme.
  3. Individuální rozdíly: Každý člověk může vnímat stejnou barvu mírně odlišně.

Cesta k dokonalým barvám

Cílem výzkumu a standardizace je minimalizovat rozdíly mezi měřením a lidským vnímáním. Přestože dokonalá reprodukce barev pro všechny podmínky a jednotlivce je téměř nemožná, nové technologie a metody měření přispívají k výraznému zlepšení.

Závěr:

Perfektní barvy na displeji nejsou jen otázkou technologie, ale také pochopení lidského vnímání. Kombinace přesného měření a sofistikovaných modelů lidského oka přibližuje zobrazovací technologie k dokonalosti, ale skutečné vnímání barev bude vždy do určité míry subjektivní. Kalibrace displejů a respektování kolorimetrických standardů tak zůstávají klíčem k věrné reprodukci barev.

 

Čerpáno z:

https://www.admesy.com/articles/measure-how-we-see-the-way-to-perfect-display-colors/

Jak vidíme barvy: Cesta k dokonalým barvám na displejích

Přijedeme za Vámi

Napište nám nebo volejte.
Naše služby nabízíme na celém území Česka a Slovenska.

Přijedeme za Vámi.

  • +420 602 735 031
  • ( nick: Riddle )

Máte na nás dotaz?
Potřebujete poradit?

Pro optimální nastavení obrazu
používáme profesionální kalibrační technologie


X-Rite 1
Light Illusion 1
AUDIO-VISUAL TECHNOLOGY 1
FancyTV 1
Lumagen Inc. 1
Portrait Displays 1
Professional Video Alliance (PVA) 1
Klein Instruments corp. 1
Murideo SIX-G a SIX-A (4K UHD & HDR generátor a analyzátor signálu) 1
Jeti 1